Floriánska brána

Zachovaná súčasť stredovekého opevnenia tvorí Floriánska brána. Často je označovaná ako vstupná brána do centra mesta Krakov. V súčasnosti je v dobrom zachovanom stave. Jej výška je 34 metrov.

Floriánska Brána Krakov

Kde ju nájdeme?

Množstvo turistov prichádza do Krakova od severu a často ju navštívia hneď na začiatku. Podľa brány je pomenovaná aj rušná Floriánska ulica, na ktorej sa brána nachádza. Vedľa brány stojí Barbakán, ktorý v minulosti bránil mesto pred vpádom nepriateľských vojsk. Floriánska brána v Krakove je na strategickom mieste, preto sa turistom stáva len zriedka, že by ju nenašli. Stojí priamo v severnej až severovýchodnej časti centra mesta.

História

Mestská gotická brána bola postavená na prelome 13. a 14. storočia. Nie je to úplne jednoduché dohľadať v písomných prameňoch. Prvá písomná zmienka o Floriánskej bráne je z roku 1307. Počas stredoveku mala významnú funkciu, keďže bola súčasťou opevnenia, kde Barbakán úspešne chránil mesto pred útokom Tatárov. V 18. storočí pribudol na bráne reliéf so sv. Floriánom. Nachádza sa na vonkajšom južnom múre (od centra mesta). V roku 1820 pribudol aj reliéf piastovského orla a v roku 1882 tu pribudla aj kaplnka.

Floriánska Brána Krakov

Ubytovanie v Krakowe

Je takmer isté, že Krakow si nestihnete pozrieť za jeden deň. Ak hľadáte ubytovanie za rozumnú cenu, môžete si vybrať z našej odporúčanej ponuky ubytovania. Ak by ste si chceli trochu priplatiť, dobrá voľba je ubytovať sa priamo v centre mesta.