Univerzita Collegium Maius

Priamo v centre mesta neďaleko Hlavného námestia sa nachádza Collegium Maius. Keďže v Krakove je zvyk určovať smer podľa Hlavného námestia, tak Collegium Maius nájdete len pár metrov smerom na západ od námestia. Univerzita s dlhoročnou tradíciou nachádzajúca sa v krásnej historickej budove očarí takmer každého.

Collegium Maius

Otvorená aj pre verejnosť

Collegium Maius je možné vidieť aj z vnútra. Vstup na nádvorie je bezplatný. Ľudia si pozrú budovu zvonka, odfotia sa na nádvorí. Niektorí turisti odídu a iní navštívia múzeum. Ak ale plánujete vstúpiť do múzea, musíte zaplatiť vstupné. Nebojte sa, o žiadne drahé vstupenky nejde. Dokonca v sobotu je vstup bez sprievodcu zadarmo.

Čo uvidíte v múzeu?

Prehliadka začína návštevou prijímacej miestnosti. V univerzite budete viackrát počuť meno Mikuláš Kopernik, ktorý na Collegium Maius v Krakove študoval. Významný astronóm vynikal na univerzite už počas svojho štúdia. Môžete si pozrieť astronomické objekty, kde Mikuláš Kopernik ukazuje svoju prácu umiestnením Zeme a Slnka na obežnej dráhe. Uvidíte zaujímavé interiéry, knižnicu, rektorské miestnosti, zhromažďovaciu sálu alebo napríklad miestnosť na prijímanie významných hostí.

Collegium Maius Krakow

Najstaršia univerzita v Poľsku

História univerzity siaha až do 14. storočia. Collegium Maius v Krakowe bola založená v roku 1364 kráľom Kazimírom III. Veľkým. Kráľ Vladislav II. dal na počesť kráľovny Hedvigy z Anjou postaviť novú budovu univerzity. Písal sa vtedy rok 1400. Neskôr v 15. storočí bola budova rozšírená a spojená so susednými budovami. V 19. storočí bola obnovená gotickým štýlom.

Ubytovanie v meste

V prípade ubytovania je dobrá voľba ubytovať sa priamo v historickom centre mesta. Nie každý si potrpí na lokalite a radšej uprednostní nižšiu cenu ubytovania mimo centra mesta. Ak hľadáte nami odporúčané ubytovanie, kliknite na odkaz.