Mariánsky kostol Krakow

Mariánsky kostol alebo taktiež Kostol Nanebovzatia Panny Márie je jednou z najvzácnejších pamiatok mesta Krakow. Patrí medzi symboly mesta a nájdete ho priamo v centre mesta na Hlavnom trhovom námestí. Kostol je jeden z najkrajších a najstarších v celom meste.

Mariánsky kostol Krakow

História kostola

Na súčasnom mieste, kde sa nachádza Mariánsky kostol bol pôvodný kostol už v roku 1222. Dlho však nevydržal a ešte v 13. storočí bol zničený tatárskymi vojskami. Na jeho troskách sa znova začal stavať gotický kostol, ktorý bol vysvätený v roku 1320. V 14. storočí bol ešte prestavaný a rozšírený o presbytérium a na oknách pribudli vitráže. Neskôr pribudli kaplnky, oltáre a vnútorné zariadenie. Taktiež bola zväčšená severná veža. V roku 1795 bol zrušený cintorín a na jeho mieste vzniklo Mariánske námestie. Na konci 19. storočia bol kostol upravený do súčasného štýlu.

Netradičné veže

Ak sa lepšie pozriete na Mariánsky kostol v Krakove, zistíte, že jeho veže nie sú rovnako vysoké. Dominuje mu vyššia 81 metrov vysoká veža. Ide o severnú vežu, ktorá je prístupná aj verejnosti. Z tejto veže sa počas dňa v pravidelnom hodinovom intervale ozýva zvučka, tzv. hejnal. Južná veža je nižšia a má výšku len 69 metrov. Táto veža má funkciu zvonice a nájdeme v nej 4 liturgické zvony.

Krakov Mariánsky kostol

Ubytovanie pri Hlavnom námestí

Ak sa rozhodnete ostať v Krakove dlhšie, dobrá voľba je ubytovať sa priamo v centre mesta. Všetko máte po ruke a nemusíte riešiť dopravu. Môžete si pozrieť našu odporúčanú ponuku ubytovania pri Hlavnom námestí alebo odporúčanú ponuku ubytovania v rôznych častiach Krakova.