Sukiennice Krakov

Historická budova Sukiennice je symbolom nakupovania už dlhé roky. Trhovisko Sukiennice sa nachádza priamo na hlavnom námestí v Krakove. Budova má rozmery 108 x 18 metrov. Väčšina turistov navštívi minimálne prízemie.

Sukiennice Krakov

Čo sa nachádza na prízemí?

Aké by bolo trhové námestie bez trhoviska? Práve Sukiennice už od 13. stočia slúžilo ako trhovisko. Vo veľkom sa tu nakupovalo. V minulosti bolo možné nakupovať len na hlavnom námestí (Rynek Główny). Aktuálne vo svete kraľujú moderné budovy nákupných centier. Momentálne v Sukiennice nájdeme krásne stánky predovšetkým so suvenírmi. Magnetky, hračky, náušnice, šperky, sochy, obrazy a množstvo ďalších suvenírov, ktoré vám budú pripomínať Krakov.


A čo je na poschodí?

Na poschodí sa nachádza múzeum. Ide o galériu poľského výtvarného umenia predovšetkým z 19. storočia. Často sa stáva, že hlavne v dopoludňajších hodinách alebo okolo obeda navštevujú múzeum deti základných alebo stredných škôl. Ak sa rozhodnete navštíviť galériu, musíte zaplatiť vstupné.


História trhoviska

Ako sme už spomínali, Sukiennice boli postavené v 13. storočí. Názov Sukiennice je odvodený od súkna. V jej začiatkoch sa tu často obchodovalo predovšetkým s látkami. Smutný miľník histórie bol rok 1555, kedy budova kompletne vyhorela. Na jej mieste bola postavená nová stavba v renesančnom štýle. V 19. storočí boli po stranách budovy dostavané rôzne prístavky aby budova mohla slúžiť na reprezentatívne výstavné sály.

Sukiennice Krakow história

Nákupy v súčasnosti

Doba sa mení a momentálne trhovisko Sukiennice nahrádzajú veľké nákupné centrá. Pre turistov je asi najznámejšia Galeria Krakowska, ktorá sa nachádza priamo v centre mesta alebo Galeria Kazimierz. Ak ste prišli nakupovať, Krakow je priam ukážka novodobého konzumu. O niečo ďalej od centra nájdeme Bonarku, Krakow Fair Shopping Center. A na periférií napríklad Galeria Bronowice, Factory Krakow, Ikea a mnoho ďalších.


Ubytovanie v centre pri hlavnom námestí

Strategická pozícia pre návštevu Krakova je ubytovanie v centre mesta. Takmer všetko máte v pešej dostupnosti a nemusíte riešiť zhustenú premávku pri každodennej návšteve mesta. Odporúčame vám rezerváciu ubytovania cez booking. Zo všetkých portálov s ním máme najlepšie skúsenosti. Ak sa neviete rozhodnúť, kliknite na odkaz a vyberte si z našej odporúčanej ponuky ubytovania.