Krakow pamiatky

V minulosti malo Poľsko iné hlavné mesto ako je Varšava. Bol to práve Krakow. Aj preto sa tu zachovali vzácnejšie pamiatky ako vo Varšave. Pripravili sme pre vás najobľúbenejšie pamiatky, ktoré by ste pri návšteve mesta nemali vynechať:

1. Hlavné námestie

Priamo v strede historického centra Krakova sa nachádza Hlavné trhové námestie. Krakovčania ho poznajú aj pod názvom Rynek Główny. Ústia sem hlavné ulice centra mesta. Jedno z najväčších námestí v Európe má rozmery viac ako 200 x 200 metrov. Priamo na námestí nájdete 5 známych pamiatok – Sukiennice, Mariánsky kostol, Kostol sv. Vojtecha, Radničnú vežu a Pomník Adama Mickiewicza.

Rynek Główny Krakow

2. Sukiennice

Tradičné trhovisko Sukiennice s bohatou históriou sa nachádza priamo na Hlavnom námestí. V minulosti najprestížnejšie trhovisko v celom meste. Budova bola kedysi známa predovšetkým predávaným súknom a textilom. Dnes trhovisko ponúka predovšetkým suveníry, ktoré vám budú pripomínať mesto Krakov. Na druhom poschodí sa nachádza múzeum.

Sukiennice Krakow

3. Kostoly na hlavnom námestí

Najznámejší a podľa nás najkrajší kostol v meste Krakow je Mariánsky kostol. Tehlová gotická bazilika má dve nie rovnako vysoké veže. Severná veža je vysoká 81 metrov, ktorú môže navštíviť aj verejnosť. Južná veža má len 69 metrov a z nej môžete počas dňa počuť zvučku - Mariánsky hejnal. Menší biely kostolík dostal názov Kostol sv. Vojtecha. Nachádza sa na mieste, kde v minulosti stál pravdepodobne najstarší kostol v Krakowe.

Kostol sv. Vojtecha Krakow

4. Hrad Wawel

Nádherný Wawelský hrad v centre mesta je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na rovnakom návrší sa nachádza hrad a aj katedrála. Mimoriadne významný Hrad Wawel je už od nepamäti symbolom mesta. Keďže bol Krakow v minulosti hlavné mesto, sídlili tu aj poľskí králi a aj prezidenti. Dnes sa v hrade nachádza múzeum, ktoré má naozaj čo ponúknuť. S hradom sú spájané aj legendy o drakovi.

Hrad Wawel

5. Dračia jama a ohnivý drak

Hneď vedľa hradu Wawel nájdete jaskyňu Dračia jama. Človek by ani nečakal, že pod hradom môže byť verejnosti sprístupnená jaskyňa. Nejde však o veľký jaskynný komplex. Sprístupnených je len 81 metrov. Ak máte malé deti, odporúčame ísť aspoň pred vchod jaskyne, kde sa nachádza socha draka. Drak v pravidelných intervaloch chŕli oheň. Aby ste videli ohnivého draka, nemusíte platiť vstupné. Lístok musíte mať len v prípade, ak by ste sa rozhodli navštíviť jaskyňu.

Drak pred jaskyňou Dračia jama

6. Floriánska brána

Krakow mal v minulosti opevnenie, aby sa lepšie mohol brániť útokom cudzích vojsk. Žiaľ opevnenie mesta sa už takmer nezachovalo. Zachovala sa však mestská brána v severnej časti centra mesta. Floriánska brána predstavuje jednu z najznámejších gotických veží v celom Poľsku. Jej výška je 35 metrov. Vedľa brány je Floriánska ulica. Ide o živú ulicu, ktorá má bohatý nočný život. Nájdete tu bary, kluby, reštaurácie a rôzne obchody.

Floriánska brána Krakov

7. Barbakán

Ďalšia zachovaná časť historického opevnenia je Barbakán. Nájdete ho v severnej časti centra mesta len pár metrov od Floriánskej brány. Keďže ide taktiež o súčasť opevnenia, v minulosti bol spojený s Floriánskou bránou. Krakovský Barbakán predstavuje gotickú kruhovú stavbu s priemerom 24 metrov. Jeho strechu zdobí 7 vežičiek. V minulosti z vežičiek sledovali nepriateľov.

Krakow Barbakan

8. Collegium Maius

V centre mesta len pár metrov západne od Hlavného námestia nájdete historickú budovu univerzity. Z najstaršej univerzity v celom Poľsku je momentálne múzeum. Pozoruhodná pamiatka s tradičným akademickým citom siaha do 14. storočia. Ak neplánujete navštíviť múzeum Collegium Maius, bezplatne si môžete pozrieť aspoň jeho nádvorie.

Collegium Maius

9. Židovská štvrť Kazimierz

Južne od centra mesta má Krakow známu štvrť Kazimierz. V minulosti samostatné židovské mesto, dnes je súčasťou Krakowa. V tejto štvrti odporúčame navštíviť Širokú ulicu, kde sa nachádza cintorín Remuh a synagóga. V blízkosti Širokej ulice je taktiež nový židovský cintorín. Lákadlom je 7 židovských synagóg, ktoré sa v Kazimierz nachádzajú. Kto sa zaujíma o históriu vie, aký bol osud ľudí zo židovskej štvrte Kazimierz. Natáčal sa tu aj známy film Schindlerov zoznam.

Cintorín Remuh Kazimierz

10. Podgórze

Smerom na juh od Kazimierz je ďalšia židovská štvrť – Pogórze. Práve tu môžete uvidieť Schindlerovu fabriku. Momentálne sa v nej nachádza múzeum. Pri návšteve Podgórze nezabudnite navštíviť Kostol sv. Jozefa. Na konci prehliadky štvrte odporúčame výhľad na celú štvrť a aj historické centrum. Kopec Krakusa je fotogenické miesto. Nejde o náročný výstup. Za 5 minút ste na jeho vrchole. Zvládnete to pokojne aj s malými deťmi.

Kopec Krakusa Krakow

Ubytovanie v Krakove

Keďže Krakov je naozaj obrovské mesto, väčšie než hocijaké mesto na Slovensku, je viac než nutné rezervovať si ubytovanie. Naša skúsenosť jasne hovorí v prospech ubytovania cez booking, kde si môžete všetko zarezervovať za dobré ceny a v slovenskom jazyku. Nami najobľúbenejšie ubytovanie môžete získať kliknutím na odkaz.