Hlavné námestie Krakov

Dominantou Krakova je hlavné trhové námestie Rynek Główny. Nachádza sa uprostred centra mesta a spolu s hradom Wawel je pýchou mesta Krakov. Rozmery námestia sú viac než 200 x 200 metrov a patrí medzi najväčšie námestia v Európe. Rynek Główny je dominantné a najreprezentatívnejšie námestie v Krakove.

Hlavné námestie Krakov

História námestia

Hlavné trhové námestie bolo vybudované už v 13. storočí. V minulosti bolo námestie ešte oveľa významnejšie ako je dnes. Centrálne umiestnenie zodpovedalo typickému modelu stredovekého mesta. Bolo to jediné miesto, kde sa mohlo v minulosti obchodovať. Aj preto ľudia nazývajú Rynek Główny ako hlavné trhové námestie a je symbolom mesta Krakow. V minulosti nepredstavovalo len tržnicu alebo bolo aj významným miestom pre svetské a náboženské obrady. Priamo na námestí sa až dodnes zachovali hodnotné pamiatky:

1. Radničná veža

Bola postavená už v 14. storočí. Bohužiaľ stojí samostatne, pretože budova radnice bola zbúraná v roku 1820. Radničná veža v Krakove má výšku 70 metrov a je prístupná aj pre turistov. Po zdolaní 110 schodov uvidíte nádherný výhľad na mesto a aj celé hlavné námestie. Veža reprezentuje gotický štýl a je postavená z tehál.

2. Tržnica Sukiennice

Aké by to bolo keby trhové námestie nemalo svoju tržnicu? Ide o historickú budovu zo 16. storočia. Má bohatú históriu a hneď od začiatku jej vzniku to bola tržnica. V 19. storočí bola rozšírená o novogotické arkády. Na rozdiel od moderných obchodných domov ako Galeria Krakowska, IKEA, Outlet Factory a ďalšie má Sukiennice dlhoročnú tradíciu a nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Na prízemí ešte aj dnes môžete nakupovať a na poschodí sa nachádza galéria výtvarných umení.

3. Mariánsky kostol

Dominantou hlavného námestia poľského mesta Krakow je Mariánsky kostol. Netradičné na tejto bazilike sú dve nie rovnako vysoké veže. Vyššia 82 metrov vysoká veža bola v minulosti strážnou vežou. Z výšky sledovali príchod nepriateľa alebo požiar. Nižšia veža má výšku 69 metrov. Ak vstúpite do vnútra, uvidíte krásny 13 metrov vysoký honosne vyzdobený oltár. Pre turistov v ňom vyberajú vstupné.

Rynek Główny Krakow

4. Kostol sv. Vojtecha

Jeden z najstarších kostolov v celom Krakowe je Kostol sv. Vojtecha. Bol postavený už v 11. storočí. Keď pri ňom budete stáť, bude vám hneď jasné, že kostol tu bol oveľa skôr ako trhové námestie. Písomné pramene hovoria, že na tomto mieste stála ešte v 9. storočí drevená stavba. Avšak žiadne pozostatky z nej sa žiaľ nenašli.

5. Pomník Adama Mickiewicza

Myslím, že aj Slováci vedia, kto bol Adam Mickiewicz. Ak ste ešte v školských laviciach dávali pozor na hodine slovenčiny, určite viete, že ide o najznámejšieho poľského spisovateľa. Zaujímavosťou pamätníka bolo, že bol odhalený v roku 1898 na 100. výročie narodenia slávneho spisovateľa. Počas 2. svetovej vojny bol pomník zničený nemeckými vojakmi. K znovuodhaleniu sochy došlo na 100. výročie úmrtia Adama Mickiewicza v roku 1955.

Pekné ubytovanie pri hrade?

Veľmi dobrý nápad je ubytovať sa priamo v centre mesta. Všetky pamiatky máte blízko v pešej vzdialenosti. My máme najlepšiu skúsenosť s rezerváciou ubytovania cez booking. Pozrite si odporúčanú ponuku ubytovania pri hlavnom námestí v Krakove.