Kazimierz Krakow

Južne od starého mesta a hradu Wawel sa nachádza krakovská židovská štvrť Kazimierz. Jej hranice siahajú až po rieku Visla. Je mimoriadne obľúbená, nachádzajú sa tu židovské synagógy, ako aj ďalšie historické pamiatky. To, že tu nájdeme veľa hodnotných pamiatok je dôsledkom jej bohatej minulosti.

Krakov Kazimierz - židovská štvrť

História

Prví Židia sa tu usadili v 11. storočí pri rotunde sv. Michaela. V tom čase sa táto obec nazývala Stará Visla. Dedina dosiahla rozmach za kráľa Kazimíra Veľkého. V tom čase dostala aj nové pomenovanie – Kazimierz. V roku 1335 získala mestské práva podľa magdeburského vzoru. Výrazný miľník bol rok 1494, kedy musela byť kresťanská a židovská časť mesta oddelená múrom. V 19. storočí sa Krakov rozrástol a spadala pod neho aj židovská časť Kazimierz. Izolované geto v tom čase prežívalo zlé časy a všetko to vyvrcholilo až počas druhej svetovej vojny.

2. svetová vojna

Pred druhou svetovou vojnou žilo v židovskej štvrti Kazimierz približne 65 tisíc Židov, čo predstavovalo približne 1/3 všetkých obyvateľov. Dochádzalo tu ku stretu 2 kultúr, čo vyvolávalo veľké napätie. Kazimierz v Krakowe bol neslávne preslávený práve v roku 1943. Nacisti z geta odviedli jej obyvateľov, ktorí skončili v koncentračných táboroch. Väčšina zomrela v Osvienčime, Plaszowe alebo v iných koncentračných táboroch.

Po porážke nacistov

Približne 6000 obyvateľov židovskej štvrte sa do poľského Krakova znova vrátila. Všetko sa zdalo v poriadku a miestni Židia oslavovali porážku nacistických vojsk. Nastal však druhý problém. Židovské geto sa nepáčilo poľským obyvateľom, ktorí sa opäť rozhodli očistiť mesto od Židov. Smutný príbeh holokaustu počas druhej svetovej vojny zachytáva úspešný oscarový film Schindlerov zoznam, ktorý sa natáčal práve v židovskej štvrti Kazimierz.

Čo uvidíte v Kazimierz?

Z bohatej histórie sa zachovali židovské synagógy. Väčšina z nich pochádza zo 16. a 17. storočia. Nám sa najviac páči Stará synagóga z roku 1570. Nachádza sa v nej múzeum, ktoré prezentuje históriu krakovskej židovskej obce. Ak chcete vidieť 5 synagóg, odporúčame sa prejsť ulicou Szeroka. Na tejto ulici nájdete aj cintorín Remuh. Pár metrov ďalej je nový židovský cintorín.

Krakov Kazimierz - cintrorín v židovskej štvrti

Už len spomienka na krutú minulosť?

Ak sa prejdete ulicami židovskej štvrte, budovy sú skutočne staré a majú obrovskú historickú hodnotu. V súčasnosti majú využitie ako obchody, reštaurácie, kaviarne alebo ubytovacie zariadenia. Ak ste nevideli film Schindlerov zoznam, možno ani netušíte, že sa tu nachádza aj známa Schindlerova továreň. Nenájdete ju síce priamo v Kazimierz, musíte prejsť cez Vislu približne 1 km na západ. V jej vnútri sa nachádza historické múzeum.

Ubytovanie v Kazimierz

Dobrá voľba je ubytovať sa priamo v historickej časti Kazimierz. Ak prídete autom alebo verejnou dopravou, my máme najlepšiu skúsenosť s ubytovacím portálom booking. Všetko zarezervujete z pohodlia domova v slovenskom jazyku. Vyberte si z našej obľúbenej ponuky ubytovania kliknutím na odkaz.