Krakow Wawel

Hrad Wawel v Krakowe je často považovaný za symbol Poľska. Možno aj preto, že ide o najnavštevovanejší hrad v celom Poľsku. Nachádza sa nad riekou Visla v nadmorskej výške 228 metrov nad morom a je zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

História

Ešte skôr ako bol postavený hrad, bolo postavené opevnenie. Postavili ho už v 6. stročí. Začiatky výstavby hradu sa datujú od začiatku 11. storočia. Hrad nechal postaviť Boleslav Chrabrý. Nejde o obyčajný hrad. Od 11. do 17. storočia slúžil hrad poľským kráľom, kde aj mali svoje hlavné sídlo. K úpadku mesta Krakow došlo až v 17. storočí, kedy sa Varšava stala hlavným mestom.

Krakovský hrad Wawel v minulosti

Legenda o drakovi

K hradu Wawel sa viaže aj historka o drakovi, ktorý sa zabýval za hradbami. Mesto neustále ničil a ľudia žili v neustálom strachu. Porazil ho až princ Krak, ktorý hodil drakovi vlčiu kožu napchatú sírou. Drak ju zožral, napil sa vody, ktorá so sírou zreagovala. Drak okamžite vybuchol. Na draka sa nezabudlo a pod hradbami stojí aj v súčasnosti jeho socha.


Lokalita

Hrad Wawel v Krakove má strategickú pozíciu. Nachádza sa v centre mesta blízko mnohých pamiatok. V rámci centra mesta ho nájdete v jeho južnej časti blízko turisticky obľúbenej židovskej štvrte Kazimierz. Ku hradu sa bez problémov dostanete aj s kočíkmi alebo malými deťmi. Na rozdiel od mnohých iných hradov, nemusíte prekonať desiatky až stovky výškových metrov, aby ste sa ku nemu dostali.

Hrad Wawel Krakow

Pekné ubytovanie pri hrade?

Hľadáte príjemné ubytovanie v srdci Krakova kúsok od hradu? Môžete si pozrieť našu odporúčanú ponuku ubytovania. Všetko zarezervujete v slovenskom jazyku za rozumnú cenu. Preto najradšej kupujeme ubytovanie cez booking.