Dračia jama

Hneď vedľa hradu Wawel sa nachádza Dračia jama. Nájdete ju na juhozápadnej strane Wawelského vrchu nad riekou Visla. Práve kvôli svojej polohe v centre mesta Krakov ju mnohí považujú za najznámejšiu jaskyňu Poľska.

Drak chŕliaci oheň

Mnohí turisti prichádzajú do Krakova so svojimi deťmi. Ak máte malé deti, určite po prehliadke hradu Wawel odporúčame ísť sa pozrieť ku vstupu do jaskyne Dračia jama. Práve pred ňou sa nachádza drak, ktorý v pravidelných intervaloch chŕli oheň. Zelený drak je netradičná atrakcia, ktorú len tak ľahko neuvidíte. Z úst draka chŕli oheň približne každých 5 až 10 minút. Na oheň si určite počkajte, stojí to za to. Ohnivý drak sa nachádza ešte pred vstupom do jaskyne, takže ho môžete vidieť zadarmo.

Krakow Dračia jama

Vstup do jaskyne

Celková dĺžka jaskyne je 276 metrov, čo je oproti iným jaskyniam na Slovensku veľmi málo. Avšak sprístupnených pre verejnosť je len 81 metrov. Ak sa rozhodnete ísť po točitých schodoch do jaskyne, pokojne vám bude stačiť pár minút na jej návštevu. Tomu zodpovedá aj vstupné, ktoré je skutočne len symbolické. Jaskyňa Dračia jama je z vápencovej skaly, preto ju zaraďujeme medzi krasové jaskyne.

Ľudia ju poznajú od nepamäti

Prvá písomná zmienka o jaskyni pochádza z 12. storočia. Už v tomto storočí sa dočítame o legende o drakovi. Podľa viacerých legiend drak pustošil mesto a bol postrachom pre obyvateľov. Draka definitívne porazil až kráľ Krak. Na určitú dobu bola od roku 1565 jaskyňa zatvorená z bezpečnostných dôvodov, pretože sa stala útočiskom žobrákov a chudobnej časti obyvateľstva. Neskôr ju však otvorili a v 17. storočí v nej bola krčma. Neskôr aj verejný dom. Od roku 1842 je prístupná verejnosti. Neskôr v roku 1972 pred jej vstupom pribudla aj socha draka chŕliaceho oheň.

Dračia jama Krakow

Ubytovanie pri hrade

Hrad má strategickú polohu v centre mesta, preto je dobrý nápad rezervovať si ubytovanie priamo pri hrade Wawel. Niekto si naopak nepotrpí na polohe, preto si kúpi ubytovanie v rôznej časti Krakova. Ak chcete získať nami odporúčané ubytovanie pri hrade, kliknite na odkaz.